Kravky a krávy - Praha
pravý kraví web
nabídka

momentka
levý bok
kráva č. 130

[ autor: MD ]

odkazy

novinky

7. 11. 2004 Dražba CowParade - foto MF DNES Pro velký zájem o CowParade požádali organizátoři pražský magistrát o prodloužení akce o 14 dnů. Jednalo se ale pouze o 30 nejvíce obdivovaných exponátu, ostatní se postupně stáhly ze svých pozic do centra CowParade v jedné z Karlínských továren. Ve čtvrtek 14. 10. 2004 mohli lidé krávy v ulicích města vidět naposledy.

Oficiálně byla CowParade Praha 2004 ukončena na slavnostním charitativním večeru 3. listopadu, kdy bylo pod vedením aukční síně Sotheby's vydraženo 33 krav v pražském hotelu Carlo IV. (na Senovážném náměstí). Krávy pro dražbu byly vybrány nejen kvůli "umělecké" hodnotě, ale zejména byla brána v potaz jejich atraktivita pro případné zájemce. Favoritkami na největší úspěch byly krávy Václava Havla, Bořka Šípka nebo Jana Saudka. Polovinu přihlášených zájemců o dražené krávy tvořili cizinci. Vyvolávací ceny se pohybovaly od 50 tisíc do 100 tisíc korun. Všechny se podařilo prodat, žádná nezůstala.

Kráva č. 187 Kráva č. 185 Kráva č. 202
Nejvíce peněž získala kráva Svoboda pro krávy od Václava Havla, zájemce za ní zaplatil 900 000 korun. Stříbrnou příčku si odnesla Malér od Jana Saudka za 250 tisíc korun a třetí pak byla I like puddle od Bořka Šípka, kterou nový majitel získal za 220 tisíc korun. Jména dražitelů zůstala anonymní, celou akci moderoval Marek Eben. Na slavnostním večeru se ukázaly celebrity, které některé krávy samy vytvořily. Např. právě Havel nebo Karel Gott či Marek Vašut (jeho kráva byla vydražena "pouze" za vyvolávací cenu 50 tisíc.) Za prodané krávy získaly dobročinné organizace - nadační fond dětské onkologie Krtek, občanské sdružení Zdravotní klaun, občanské sdružení Dědina, nadace Vize 97 a občanské sdružení Villa Vallila - 4 520 000 korun.

Krávy však z očí veřejnosti nezmizí zcela. Některé firmy si totiž sochy zakoupily a umístily před svá sídla. Jedna z krav zůstane například ve veřejných prostorách před Prague Business Center v Klimentské ulici, jiná bude také na Budějovické u BB Centra. Z celkového počtu 217 krav muselo být kvůli vandalismu opraveno 50 exponátů. Krávu Cibulákovou dokonce někdo ukradl, asi zdobí nějakou zahrádku na chalupě :)

Kráva č. 32 Kráva č. 160 Kráva č. 138
V srpnu koupil celé stádo 26 krav z Kampy (každá reprezentovala členský stát EU) ministr zemědělství Nizozemska Cees Veerman jakožto představitel země předsedající EU. Stádo bylo slavnostně odhaleno v Haagu 6. září. Výtěžek z prodeje Evropské kraví rodiny byl 50 tisíc euro a putoval nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek.

12. 9. 2004 TV Prima Katalog krav na našem webu je kompletní! Vděčíme tomu samozřejmě Vám, všem těm, kteří nás informují o novinkách a kravičkách v ulicích a samozřejmě posílají fotky. Celkem bylo nebo stále je v rámci CowParade Praha 2004 k vidění na 217 různých krav. Nejcennější skalp se dostavil v podobě krávy č. 49 - TV Prima, za její fotku i dalších kravek děkuji Pavlu Lagnerovi (autor hned 7 krav! :) LACOWSTE Doporučuji prohlédnout si nejnovější přírůstky pražského stáda s číslem 210+. Mezi novinkami se mi líbí LACOWSTE. Dále stojí za zmínku fotka opravené Astronaut Cow (nová přilba), která je v současnosti umístěna v odletové hale Ruzyňského letiště, stejně tak Angínky (ještě s teploměrem). Bohužel až po 3 měsících jsme konečně napravili záměnu krávy č. 110 King a krávy č. 209 Make Cows Not War - nyní již je, doufáme, vše v pořádku. Pokud přesto narazíte v našem katalogu na nějaké nesrovnalosti, určitě to není záměr, tak velké stádo se nedá jednoduše ohlídat a proto ihned napište :)
Kravičky jsou stále v ulicích do konce září, brzy přineseme více informací o zakončení pražské CowParade.
25. 8. 2004 Konečný počet krav v Praze se zastavil na čísle 217, do katalogu konečně přibyla kráva Ve vzduchu jako doma - z celního prostoru ruzyňského letiště, kde jsou ještě další 2 nové krávy. Pojmenování se dočkaly zatím anonymní krávy jako Šachovnicová a Fotbalová nebo záhadná u čerpací stanice, do konce týdne se budeme snažit doplnit katalog krav do počtu 217 :) Jedinou dojnicí, která stále uniká oku Pražanů je "soukromá" kráva TV Prima, snad bude k vidění alespoň na závěrečné dražbě.
Kniha Dražba krav však bude velmi úzkoprofilová - bude se konat 30. října 2004 a povede ji britská aukční síň Sotheby's ve spolupráci s J&T bankou. Bohužel do dražby půjde pouze 30 vybraných krav, většinou od známých umělců, které mají podle pořadatelů největší naději na úspěch při dražbě. Při poslední CowParade se jeden kus vydražil v průměru za 10 000 EUR.
Kniha Co se týká finanční úspěšnosti krav, doporučuji článek na iHned.cz, který uvádí, že dosavadní tržby (bez dražby) jsou kolem 45 milionů korun (99 koupených a 115 sponzorovaných krav, tj. 23,76 mil. Kč a 21,85 mil. Kč)
V centru Prahy jsou k dispozici již dvě infocentra CowParade, jedna v dolní části Václavského náměstí a druhá v Pařížské ulici. V obou jsou vystaveny citlivé krávy a prodávají se různé upomínkové kraviny, především pro turisty a za turistické ceny. Nově je ovšem možné zakoupit knihu o CowParade (obrázek si můžete vytvořit z fotek). Kniha je docela hezky zpracována na křídovém papíře (200 stran), ale stojí hnusných 799 Kč! Organizátoři asi chtějí opravdu vydělat na každé kravině.
Kniha Vracím se ještě ke kampani proti vandalství na kravách, doporučuji opět článek z BListy.cz, který poukazuje na to, že pořadatelé nám zamlčeli, že nejsme první město, kde byly krávy hrubě ničeny (např. uříznutá hlava krávy v Dublinu) a z neznámých důvodů nám chtějí vnutit, že Češi jsou kulturní barbaři (osobně se myslím, že většina poničených krav jde na vrub opilým pivním turistům, pomineme-li Romeo 23) Domnívám se, že velkou chybou pořadatelů bylo zanedbání dostatečné informovanosti veřejnosti o charitativní stránce CowParade. Krávy jsou nyní u většiny obyčejných Pražanů zapsané spíše jako "zvláštní" reklamní plochy, než charitativní akce, neřku-li umění a tak se k nim také chovají.
24. 7. 2004 Plakát Po návštěvě v ZOO Jak správně podotknul Bobíš a Jerry, plakáty proti vandalismu jsou dva. Druhý s povalenou krávou Po návštěvě v ZOO.
Jinak se krávy stále stěhují ... Tři grácie se náhle objevila na Kozím plácku, kde je ale v současné době sama, protože po I ate too much cauliflower a Krávě pro XXI. století (nyní ve Slovanském domě) zmizela i Mondrian Cow. Chybí také Bonbónek na plácku na druhém konci ulice V Kolkovně. Rovněž je fuč i Cowboogie na Staromáku. Karlovarská Film Star je zase zpět na svém místě u Mikuláše na Staromáku vedle Saturday Night Cow ... představuji si, jak každou noc elitní komando honáku rozváží Avií krávy po Praze, aby nás všechny zmátlo :)
P. S. možná se na konci prázdnin dočkáme krátkého filmu o kravách v Praze ... ;)
21. 7. 2004 Plakát Romeo 23 V Praze se objevil černobílý plakát s Romeo 23, volající proti vandalismu na kravách. Krávy stále mizí z ulic a nové přibývají - děkujeme všem čtenářům, kteří nás informují o novinkách v ulicích! Ve Františkánské zahradě můžete konečně prozkoumat Svobodu pro krávy od Václava Havla s jeho věnováním Nelsonu Mandelovi.
Před Právnickou fakultou je novinka č. 211 Tulipánová a v centrum Nový Smíchov č. 207 Kráva nebeská. Stále není pojmenována Šachovnicová kráva a nově se objevila Fotbalová kráva. Fotbalová
Všechny nové krávy nejsou uvedeny v oficiálním katalogu CowParade. Noví sponzoři, či náhrada za zničené krávy? Každopádně jsou čísla vyšší než 205 náznakem toho, že krav bude více a že hon teprve začíná :)
Pokud chce zažít "opravdovou" kraví mánii, zajděte si do CowParade Centra na Václavském náměstí (v dolní polovině), kde si můžete prohlédnout nebo koupit všemožné předměty s motivem CowParade - od psacích potřeb a pohledů, po formu na pečení nebo obrovského kravího plyšáka. Mají zde vystavenou krávu od Bořka Šípka (původně ve Slovanském domě) a také dvě nepomalované krávy a několik zmenšenin v podobě telátek (a plno slámy ... a vůbec je to pěkný chlívek ;) Za bratstvo!
Centrum 01 Centrum 02 Centrum 03
14. 7. 2004 Šachovnicová Krávy se během léta přemisťují z místa na místo, staré dobré mizí a staré dobré zmizelé se zase objevují. Přesuny jsou na denním pořádku :) Saturday Night Cow se přestěhovala na náměstí Franze Kafky výměnou za Cow is a VJ, která je nyní v krabici před Celnicí na Náměstí republiky. Zmizel Romeo 23, o kterém se spekuluje, že se opravuje?! Dívka je také fuč. Na druhou stranu je zpět oblíbená Julie (foto) na Malém náměstí, na Příkopy se dostala po pražské anabázi Real Cow.
MFF-KV 39 Velký výlet podnikla kráva Film Star na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, moc ji to tam slušelo. Pásla se na výstavním místě u pokladen hotelu Termál, zda je zpět v Praze a kde, nám není zatím známo. Kromě stále nezvěstných krav č. 49, 197 a 193, přibyla v Celetné ulici úplně nová neznámá kráva (out-of-list) Šachovnicová! Přejme si letní počasí a kravám 3x ZDAR! :)
2. 7. 2004 Od včerejška jsou na Kampě v parku k vidění EU krávy - přesně 25 krav jednotlivých zemí + 1 EU kráva. Všechny kravky stojí ve velkém kruhu uprostřed parku. Nadšení turisté je pořád oblézají a nafotit je, bylo hotové peklo - čekání na hodinu pro záběry trochu bez lidí. V katalogu jsou jednotlivé země zařazeny od čísla 74 do čísla 99. Pěkná je finská Sněžinka nebo irská mlékárna, ale i český tygřík je dobře vyvedený!
EU krávy v kruhu
Černí šerifové (novodobí pasáčci krav) je všechny hlídají 24 hodin denně, v noci je doplňují i dva vlčáci. V pohotovosti je "prý" nedaleko 10 členné komando, kdyby vandalové zaútočili. Pán z ochranky byl velmi sdílný, nevím ovšem nakolik přeháněl "politické" obavy pořadatelů. "Většina krav je sponzorována ambasádou příslušné země a kráva samotná ji reprezentuje, proto je obava, aby ji vandalové nepostrejovali či nepomalovali urážlivými tagy, které by pak mohli mít hlubší politický kontext." Mě samotného spíše pobavil popis žabomyších válek při umísťování kráv na Kampu. Například "prý" při prvotním rozmístění krav, Francii vadilo, že na ni Německo vystrkuje od naproti zadek, nebo Řecku, že její kráva stojí pod stromem. Některé krávy jsou sponzorovány přímo soukromými firmami, většina krav je ztvárněna českými umělci. Uvídíme, zda EU krávy prožijí pražské léto nerušeně až do září.
EU krávy zadkyEU krávy hlavy

Nenič mne! Přidána kráva č. 205 - Většinou se trefíme - parašutista ze Slovanského domu. Dokončeno povídání o kravách, včetně charitativních organizací, kterým bude darována část výtěžku ze zářijové dražby krav (logo vpravo).

28. 6. 2004 Jel jsem v pátek tramvají a na Klárově přistoupil starý pán o holi. Posadil se na sedačku pro invalidy a začal si povídat s paní, která seděla proti němu: "Co to je, tyhle krávy?! Čí to byl nápad? Nikdo, kdo zná hospodářský význam toho zvířete, by to nemohl udělat!!!" Paní, která mu náhodně posloužila za konversační protějšek, k tomu cosi souhlasně dodala. Celý rozhovor byl pak překvapivě ukončen, když si pán vrazil malíček do ucha, protřepal ho a pravil: "Svědí mě ucho." Paní se optala: "Prosím?" Pán si odchrchlal a začal se dívat z okna. Zajímalo by mě, zda to za znevážení důležitého hospodářského zvířete někoho skutečně uráží nebo zda jde jen o neznalost.

Přibyla kráva Real Cow a Museum Lover. Nové fotky býka Maxima z Příkopů, kde stojí i se svou cenzurou (viděl někdo trenky?). Do kompletního katalogu zbývá přidat "nezvěstné krávy" č. 187 (od Václava Havla), č. 49 (TV Prima), č. 193 (letiště) a č. 205. Pokud by někdo měl o některé informace, ať se nám určitě ozve! :) Díky naší čtenářce máme první fotku EU krávy - Velká Británie, všechny by měly býti vystaveny na Kampě od 1. 7. 2004.

Článek na iDNES - jak celebrity reagují na ničení krav. Diana Dobálová - tisková mluvčí společnosti Eurotel Praha: „Ničení každého cizího majetku je zavrženíhodné. Avšak poškození naší krávy se zabudovanou kasičkou, umístěné v pražské motolské nemocnici, a zcizení peněz určených pro nemocné děti, považujeme za čin nehodný vyspělé společnosti na začátku třetího tisíciletí. Ve srovnání s ostatními světovými metropolemi, které v minulosti hostily CowParade, tak Praha bohužel drží vandalské prvenství."

22. 6. 2004 Začlenili jsme sekci informace o krávách, kterou budeme rozšiřovat jak obecnými informacemi, tak snad i trochem faktů z "pod pokličky". Novinky byly přesunuty do zvláštní sekce. Dnes se |e-bej| podařilo zachytit originální prohlášení "ničitelů" na Romeo 23 - jistě si přečtěte původní verzi, bez novinářských zkreslení. V katalogu přibala konečně ruzyňská Beruška a též tmavá skřín se světelnými efekty Cow is a VJ - zbývá nám už pouze 7 kravek, které jsou zatím nezvěstné + 25 euro-krav :) Pokud narazíte u některé z krav na chybějicí fotky, bohužel jsme byli nuceni prozatím odebrat asi 30 fotek z důvodu úspory místa - katalog se již nevešel do 50 MB :(
21. 6. 2004 V minulém čísle časopisu Reflex vyšel článek Jiřího X. Doležela s Romanem Týcem o Romeo 23. Staré krávy z neznámých příčin mizí ze známých míst (č. 40, 65 nebo 195 - Karlovarský filmový festival) ale objevují se nové! (č. 45 nebo neznámá kráva na padáku ve Slovanském domě!) Všichni ovšem čekají, až se objeví býk Maxim se zlatými koulemi :) Do katalogu přidán býk se skleněnou hřívou od Bořka Šípka a novinková je též rožnící se kráva z Kampy. Přibyly fotky zachycující krávu King před podepsáním lidmi, a proto DĚLEJ KRAVINY, NE VÁLKU!
18. 6. 2004 Katalog se rozšířil o další kravičky - konečně i o číslo 1. Nejvzdálenější krávy však stále unikají - největší oříšek je cestou na Ruzyňské letiště na sloupu bigboardu - Beruška (děkuji Víťovi za obětavost). A proto nyní soutěž pro všechny kraví fotografy - kdo dokáže tuto krávu vyfotit v detailu z pohledu "hlava"? ;)
17. 6. 2004 Díky fotkám od Sheya & Lup (děkujeme :) máte možnost nahlédnout do začátku června. Tehdy byla ještě Zlatostránka s brýlemi a Astronaut s přilbou (i když rozbitou). Velmi pěkná je noční fotka Saturday Night Cow. Přidány fotky Nymfy a Po návštěvě ZOO, které byly první týden odstraněny z Betlémského náměstí.
16. 6. 2004 Diskuse byla rozdělena na jednotlivá diskusní témata, včetně přehledu příspěvků k jednotlivým kravám. Vyjádřete svůj názor na kráva - umění vs. reklama nebo vandalismus. Po internetu se toulá fotka neznámého naháče, který za západu slunce sedlá krávu Sáry Saudkové - Okno do ráje - pak mají ty krávy něco vydržet :)
14. 6. 2004 Přidány krávy od českých herců - Aňa Geislerová, Marek Vašut, Dara Rollins nebo Karel Gott - každý si pomaloval vlastní krávu. Zajímavé krávky dne - Babočka kraví oko a Tonička na vozíku.

Jak to bylo s Romeo 23? (pouze na Kravy.wz.cz)

Když jsem v pátek (11. 6.) omylem zajel na náměstí Kinských (protože tramvaj X, kterou jsem s nadějí použil, během jízdy překreslila nápis s cílovou stanicí aniž by to se mnou konsultovala), spatřil jsem další krávu, kterou jsem ještě neznal. Rozhodl jsem se zlepšit si na ní náladu.

A tak jsem poprvé viděl krávu číslo 199 jménem "Romeo 23". Už z tramvaje jsem pochopil, že tu stojí namísto sovětského tanku (bylať khaki zelená, měla na sobě rudou hvězdu a číslo 23 -- nebylo to věru těžké). Jak jsem se blížil, ukázalo se, že má v boku proraženou díru. Nevěděl jsem, že noviny už informovali, že ji zničili vandalové (podle iDnes z 10. 6. "Neznámý vandal však noc před happeningem krávu zničil."). Nebyl jsem tedy předpojatý, myslel jsem, že díra je umělecký zájem a bez nenávisti k vandalům jsem si přečetl třístránkové tištěné prohlášení, které bylo v deskách přilepené na boku krávy.

Bylo to vysvětlení "neznámých vandalů", proč krávu poničili. Hned v úvodu se představili jako dva vysokoškolští studenti a jeden ing. arch., věk kolem 25 let, uvedli i svá jména.

Nerad bych špatně interpretoval jejich záměr (a desky s prohlášením už nějaký oponent v rámci vedeného dialogu zlikvidoval), ale pokusím se ho trošku nastínit: tvrdili, že nešlo o žádný impulsivní čin, ani o performanci, ani se nepovažovali za vandali (dosud čisté trestní rejstříky). Jen je zhnusila kráva, kterou považovali za výsměch hrdinům, kteří padli za naši svobodu na konci druhé světové války. Usoudili, že umělec zašel dál, než si mohl dovolit, a rozhodli se, že číslo 23 a pěticípou hvězdu z krávy odstraní. Snad je ještě vhodné podotknout (stejně jako činí i trojice studentů), že nejsou členy komunistické strany ani k ní netíhnou.

Svůj čin prý provedli záměrně a za plného vědomí druhý den. Byli slušně oblečeni, neničili krávu pod rouškou tmy (jak se domnívá iDnes) a měli připraveny občanské průkazy, neboť si plně uvědomovali následky. Dostavivším policistům také OP bez protestů předložili a ti je zadrželi. Proto mě zaráží, že pro iDnes šlo o neznámého vandala. Dokonce i s tím vandalstvím se v tomto světle možná dá polemizovat.

Ničitelé píší, že ač to nebylo jejich původním záměrem, nyní by rádi vyvolali diskusi o tom, co je ještě jako umění přípustné, a co už uraží. Jestli by každá společnost měla mít svá tabu, která jsou nedotknutelná, a jaká jsou ta naše. Zda často překračování tabu a šokování veřejnosti není tím jediným, na co se umělec zmůže.

Otázka však je, zda s argumentem hájení tabu je možné jen tak jít a umělecké dílo rozmlátit, zda skutečně To nedotknutelné stojí nade vším ostatním. Rád bych touto krátkou zprávou k této diskusi přispěl, ideálně ji pak na těchto stránkách zahájil.

e-bej (Eduard Bejček)

13. 6. 2004 Devastace laminátových krav v centru Prahy nabývá na intenzitě (viz články), za první 14 dnů bylo různě poničeno přes 20 krav, pokud tempo zůstane stejné, zbyde na konci září v Praze pouze 40 krav. Nejvíce diskutovaným je Romeo 23 na místě tanku T-23 na Smíchově (fotka před poničením a současný stav). |MD|

 
aktualizace: 12. 9. 2004 | návštěvnost: 17715 © 2004 MD